Target :: Bel Vita Breakfast Biscuits ONLY $1.59!

coupons

0 Comments

image

 

Any Bel Vita Breakfast Biscuit fans out there? Target has a 30% off Cartwheel (expires 7/17/16) for them and we also had a $1/2 insert coupon in the 6/19/16 SS that gets the price down to just $1.59 per box!

Bel Vita Breakfast Biscuits – $2.99
Use $1/2 insert coupon from the 6/19/16 SS
Use 30% off Target Cartwheel (expires 7/17/16)
Final Price: $1.59 each!

 

FROM:dealdetectingdiva.com

Office Depot/Office Max: 1¢ Back to School Deals

coupons

0 Comments

Capture

Working toward Back to School?  Aren’t we all?

In our 17 Genius Money Saving Tips You Need to Know Before Back to School Shopping post, we talk about the penny deals at Office Depot and Office Max.  These start TODAY, July 10th!

Note that you must make a $5+ purchase to score these penny deals (with a limit of 3 per item per household/business), but you can get to that $5 threshold with other cheap Back to School items such as…

Office Depot Brand #2 Pencils 12pk 1¢
Office Depot Brand Mini Stapler 1¢
Slider Pencil Boxes 1¢
Crayola Crayons 24pk 25¢
BIC Brite Liner Highlighters 5pk 25¢
Sharpie Permanent Marker Singles 25¢
Paper Mate Profile Retractable Ballpoint Pens 4pk $1
Wescott Straight-Handle Student Scissors $1 
Paper Mate Profile Retractable Ballpoint pens $1
Office Depot Brand Stellar Durable Poly 1-Subject Notebooks $2

 

FROM:dealdetectingdiva.com

Gerber Multigrain Baby Cereal for $1.68 at Walmart

coupons

0 Comments

FROM:freesnatcher.com

 

Gerber Cereal Coupon

Head on over to Walmart this week and you can pick up Gerber Multigrain baby cereal for just $1.68 when you use the following deal scenario.

Walmart Deal Scenario

Buy Two Gerber Multigrain Baby Cereal (8 oz) for $2.18
Use $1.00/2 Gerber Cereals Coupon
Final Price = $1.68 each

Rolling Stone Magazine Subscription for $3.89 – New or Renewal

coupons

0 Comments

FROM:freesnatcher.com

Today only you can get up to three years of Rolling Stone magazine for $3.89 per year.  Use coupon codeFreesnatcher at checkout.  This is good for new or renewal subscriptions.  You can also give this as a gift.

Subscribe to Rolling Stone Magazine

About Rolling Stone Magazine

Rolling Stone is THE definitive music magazine. Each issue features reviews of original sounding bands, interviews with the hottest artists, and thought provoking articles about politics and the social condition of the world we live in today. This magazine subscription is about more than just music -Rolling Stone is about our culture.

If you are looking for a different magazine than you can use coupon code Freesnatcher and save 20%.

Amazon.com: Huggies Wipes for just $0.01 per wipe!

coupons

0 Comments

from:moneysavingmom.com

Amazon has Huggies Wipes, 648 count for just $10.64 shipped when you check out through Subscribe & Save and clip the $1 eCoupon at checkout.

That’s only $0.01 per wipe!

I hit the mother lode of markdowns at Kroger yesterday!!!

coupons

0 Comments

from:moneysavingmom.com

So, yesterday afternoon, I ran into Kroger to quickly see what Back to School Deals they might have available (see all the Back to School Deals I found here). While I was there, I figured it wouldn’t hurt to walk the perimeter of the store to see if I could find any markdowns.

For those of you who don’t have a Kroger or Kroger affiliate store, Kroger is a large retail grocery store chain that is well-known for offering great weekly in-store sales and clearance prices.

Every store is different, but most stores are pretty generous in how they will mark down soon-to-be expiring dairy products, produce, bakery products, and meat. You never know what you will find and it often feels like a Treasure Hunt… going throughout the store looking for the yellow clearance tags!

I Found the Mother Lode of Markdowns at Kroger

It’s often hit or miss on what you will find and yesterday was most definitely a HIT day! In fact, had I had more time, I probably could have found quite a few more deals. (Watch my video here yesterday where I shared all about these deals and my excitement in getting them and more details on how I plan to use some of these items!)

I first spotted the meat and bread deals and was so excited about that. I plan to use the meat in crockpot meals or as a stovetop hash (we’ll likely add potatoes or sweet potatoes, onions, and maybe carrots and then cook in the crockpot or on the stovetop) and I’ll freeze the bread to use as buns for sandwiches and as bread to accompany dinner. Yum!

I Found the Mother Lode of Markdowns at Kroger!!

Then, I saw flowers for $1!!!!! I’ve never seen flowers marked down that much EVER. And I may have done a happy dance right there in Kroger! 😉

I Found the Mother Lode of Markdowns at Kroger!!

I was scanning the dairy section to see if I saw any yellow stickers… and I saw one yogurt marked down and then saw another and another… and I just kept finding them marked down!!

My kids absolutely LOVE Greek yogurt and we go through so much of it that I was thrilled to find all of these — all marked down to $0.19 to $0.49 each. A few of them were a little interesting flavors, so I just bought a few of those (but I had one of the Cherry Beet yogurts today and it was actually really good!)

I Found the Mother Lode of Markdowns at Kroger!

I usually have to sort of put limits on how many yogurts they can eat a day, but since I bought 40 yogurts that need to be eaten up in the next week, I’m raising all the limits on yogurt eating for a week! And the kids were SO excited about that!!

The only item I bought that was not marked down was half & half. Because we were out and I use it every day in my coffee… so it was kind of a necessity! 😉

I found the mother lode of markdowns at Kroger!

All the groceries pictured were just $31.38 total! I was stoked… and it inspired me to be more intentional about taking a little time to run into stores regularly and check for markdowns. Because it kind of feels like you won the lottery or something! Getting great deals on items that you love and that are in your budget = pure thrill!

How to Shave More Than $100 From Your Grocery Bills This Month

coupons

0 Comments

No matter how many coupons and deal-stacking tactics you use, it probably feels as if prices at the grocery store just keep getting higher. That’s because they are: Food costs are expected to rise by as much as 4 percent by the end of the year, according to the U.S. Department of Agriculture. But that doesn’t mean your bills have to soar, too. The solution is to get even smarter when it comes to what you drop into your cart. For every step you take in the supermarket, there’s proven tip to help you trim your costs. All together, you could whittle more than $100 off your bills each month.

  • Bananas: Save $4.00. Looking for a bunch of bargains? Buy reduced-for-quick-sale bananas. They can go for up to 50 cents a pound less than full-priced alternatives. American families eat about 8 pounds of bananas per month. If you do, too, buying 2 pounds each weekly shopping trip, you’ll pocket $4 a month.
  • Pineapple: Save $1.50. The average family eats about half a pineapple monthly. If you expect to eat only that much, ask a manager to cut one in half. You’ll pay just for what you eat. The fruit sold for about $3 last year, so you’ll save $1.50.
  • Applesauce: Save $1.96. A 24-ounce jar generally retails for $1.99. If you can find apples marked down to $1 per pound, buy 1½ pounds to make the same amount as in the jar. If you normally buy four jars each month, you’ll save $1.96.
  • Carrots: Save $1.68. Smaller isn’t always cheaper in the produce aisle. To get the best deal on this veggie, don’t reach for the precut baby carrots. They are $1.69 per pound; the full-sized unpeeled veggies go for 99 cents per pound. If your family consumes the average 2.4 pounds per month, that simple swap adds up to a total monthly savings of $1.68.
  • Lettuce: Save $14.88. Leaf lettuce is $1.99 per pound, whereas that bagged mix works out to a hefty $5.71 a pound. Yes, the packages are convenient, but take 10 minutes to rinse and dry loose greens. If you eat the average 4 pounds per month, you’ll save $14.88 in that time.
  • Soup: Save $1.62. Head to the clearance bin. You might find three slightly battered cans of soup (once $1.09, now 55 cents)—and save $1.62. TIP: If cans are too dented to easily stack, pass them up.
  • Tacos and chips: Save $1.43. Prepping for Mexican night? Instead of buying chips and taco shells, make them yourself from tortillas. Grab two packages of a dozen corn tortillas for $1.49 each (which works out to about 12 cents per tortilla) and make 12 taco shells by brushing them with oil, draping over an oven rack and baking until crisp. Compared with a $2.49 12-pack of taco shells, you’ll save $1. Use the remaining 12 tortillas to make 48 chips by cutting them into quarters and baking on a cookie sheet. These homemade chips work out to 3 cents per chip, versus brand-name tortilla chips, which come to 4 cents each. On that batch you’ll save 43 cents, bringing your total to $1.43.
    • Coffee: Save $8.68. To get high-quality taste for less, buy generic coffee at around $4.43 per pound and mix it—part for part—with the pricier stuff, which can go for as much as $16 per pound. That cuts the cost by as much as $5.79 per pound. If two adults in your household drink the average 1½ pounds of coffee each month, you’ll see a savings of $8.68.
    • Milk: Save $7.30. Marked-down milk often has a close expiration date—but don’t let that sour you on potential savings. It’s safe to consume after being frozen for up to three months, and it retains essential nutrients (although the texture changes, so you might prefer using thawed milk for baking rather than drinking). The key is to jump on a great deal: Reduced store-brand cartons go for at least 50 percent off, which is up to $1 a gallon cheaper than brand-name dairy. If your family goes through the average 7.3 gallons of milk per month, stocking up and freezing will save you $7.30 or more.
    • Iced tea: Save $8.64. Jugs of regular or lemon-flavored tea can cost as much as $1.10 per quart. Tea bags cost from 1 to 5 cents apiece—which translates to as little as 2 cents per quart (assuming you use eight bags to make 1 gallon of iced tea). If you go through 2 gallons of tea each month, that’s a savings of $8.64 per month.
    • Vegetables: Save $1.29. It’s rarely a sound financial idea to buy canned veggies unless there’s a great sale—or you like paying for water. We recently weighed the contents of a $1.39 15¼-ounce brand-name can of corn and found out it had only 8 ounces of actual veggies. Instead, buy a 1-pound bag of frozen corn for $1.49, and save $1.29 per pound of vegetables.
    • Oatmeal: Save $2.40. Instead of grabbing that $1.69 box of store-brand oats (which contains 13 servings), load up on the 99-cent-per-pound oatmeal (about 12 servings) from the bulk-food section—and save 5 cents per serving. If your family eats oatmeal three days a week, that’s 48 servings per month and a savings of $2.40.
    • Popcorn: Save $5.28. Bypass microwave popcorn, which can cost as much as 37 cents per serving. Instead, opt for a bag of kernels and cook it on the stove or in a popcorn popper. Doing so will set you back only 4 cents per serving. If your family eats popcorn every Friday night while watching a movie, you’ll save $5.28 per month.
    • Spices and herbs: Save $9.86. These items from bins can be 300 percent less expensive than those in the baking aisle. For example, ground ginger costs $3.33 a pound in the bulk section and $13.19 per pound in the baking aisle. Buying 16 ounces? The bulk department can save you $9.86.
    • Bread: Save $3.92. Maintain your price book, and whenever your store puts $2 stickers on that $2.98 multigrain loaf—the average price last year—buy four (and freeze three). You’ll save $3.92 per month on the sandwich staple.
    • Pickles: Save $3.38. Almost out of dills? Instead of paying for another jar (at $2.69), buy an English cucumber for between $1 and $1.50, slice it up and drop it into the jar of juice you already have. Within a few days you will have more pickles and will pocket as much as $1.69. Assuming you go through two jars per month, you could see $3.38 worth of savings with that one move.
    • Meat: Save $24.20. You don’t need to go meatless to save a lot of money. Ground beef costs between $3.59 and $4.49 per pound on average, but you can ask the meat department manager to grind a cheaper roast into hamburger meat for you. When roasts go on sale for $1.99 to $2.99 per pound, your costs could drop by as much as $2.50 per pound. If you and your spouse eat the average 58.1 pounds of beef per year each, your monthly savings will add up to an impressive $24.20.
    • Cottage cheese: Save $1.11. Did you know you could make your own cottage cheese? It’s as simple as heating a gallon of milk, adding ¾ cup lemon juice or cider vinegar and letting the mixture strain through cheesecloth or a flour-sack dish towel. Cottage cheese made at home with milk marked down for quick sale costs $1.48 per pound versus the store-bought $2.59, a savings of $1.11.
    • Gelatin snacks SAVE $8.96. No surprise here: Gelatin cups aren’t a bargain. A 4-ounce serving costs about 76 cents; the same amount made from a mix is 20 cents. Assuming you put gelatin into two lunch boxes twice a week, you’ll save $8.96 a month.

$1 off 2 Cesar Single Tray Entrees Coupon = Only $.20 Each

coupons

0 Comments

Dog owners, I spotted a new higher value $1/2 Cesar Single Tray Entrees coupon! Both Target and Walmart sell these for $.70, so pay just $.20 each after coupon! Print now to save!

FREE Sample of Lancome Teint Idole Ultra 24H

coupons

0 Comments

Act fast! Hurry over to request a FREE Sample of Lancome Teint Idole Ultra 24H (you may un-check the email box)! Allow 2-4 weeks for delivery!

Yellow Right Arrow And don’t forget to sign up for FREE Hot Offer Text Alerts so you NEVER miss a hot freebie!

FREE 1-Year Subscription to Taste of Home Magazine

coupons

0 Comments

Available again! Hurry over to score a FREE 1 year subscription to Taste of Home magazine, courtesy of Mercury Magazines! Prepare to give some info on your profession or under industry choose Other then select Homemaker if your a stay at home mom and be sure to skip the 2nd page about work questions because it’s optional. You can have the magazine mailed to your home. Make sure to say “No Thanks” to any offers. If you receive a renewal notice, ignore it, it is not a bill. Allow 8-10 weeks for delivery!

Target Cartwheel: 50% off Coca-Cola 2-Liters & 50% off Doritos Offers

coupons

0 Comments

Yay! Now through May 21st, Target Cartwheel is offering 50% off Coca-Cola 2-Liters and 50% off Doritos (sort by “Discount”). This deal is valid in-store only. You’ll be able to score Coca-Cola 2-Liters for just $.90 and a bag of Dorito’s for only $1.50! Stock up!

What is Target Cartwheel? It’s basically a smartphone app by Target that allows you to pick and choose higher value savings as much as 75% off on tons of items including grocery, health & beauty, baby clothing, and much more!

{ 0 comments }

Domino’s 37,000 Gift Card Giveaway (Live Very Soon!)

coupons

0 Comments

Woohoo! Quikly just texted me letting me know the 37,000 FREE Domino’s Pizza Gift Card Giveaway will go live around 2PM ET! You must have previously signed up to be eligible. You’ll get a text message when it goes live. High value gift cards will go first (as high as $500 or as low as $4) for the first 37k! Let us know what you score!

Yellow Right Arrow And don’t forget to sign up for FREE Hot Offer Text Alerts so you NEVER miss a hot freebie!

Page 2 of 4 1 2 3 4